AGROP NOVA a.s. - výroba velkoplošných vícevrstvých desek | Nový dům se starým srdcem nebo-li Cesta z městaFacebook
Úvod > Aktuality

Nový dům se starým srdcem nebo-li Cesta z města

Počátečním impulzem k rozhodnutí odejít z města, byl návrat k dřívějšímu rytmu života a být blíž přírodě. Místo v údolí Beskyd, nám přináší život plný klidu a úplně jiné ovzduší, což potvrzuje lepší zdravotní stav celé rodiny.
RD_Berger_CadWork

Regulativy určily vzhled stavby
Stavbu utvářely více místní regulativy, než-li náš vkus, jelikož se nacházíme v chráněné krajinné oblasti. Bez nich bychom skončili nejspíš v jednoduchém přízemním domě, v tomto případě však máme tradiční objekt se dvěma podlažími a sedlovou střechou. Předepsána byla dokonce i velikost oken, jejich členění nebo dřevěný obklad. Nemůžeme použít venkovní stínící prvky ani třeba zpevněné plochy kolem domu.
Mohli bychom být naštvaní, že nás úřady omezují, ovšem na druhou stranu tomu rozumíme a nezbývá nám než souhlasit, protože do zdejšího kraje se prostě jiné druhy staveb nehodí a regulace je třeba.

Zdlouhavý proces realizace? Ne!
Spousta našich přátel a známých stavěla zděné objekty a strávili obrovské množství času různým domlouváním a sháněním řemeslníků. Naše představa byl rychle sestavitelný a kvalitní konstrukční systém, dřevo jako krásný přírodní materiál sehrálo také svou roli. Tyto požadavky splnily nakonec masívní dřevěné panely NOVATOP .
CZ_2014_drevostavby_mc_moravka (14)

Kresba dřeva ovládla interiér
Vybrali jsme variantu realizace na klíč. Stavební firma se postarala i o takové detaily, jako jsou dveře, obložkové zárubně nebo schody - to vše vyrobeno z biodesek AGROP (třívrstvých lepených desek).
Na stěny byla nanesena lazura udržující světlou barvu dřeva. Ostatní namáhané prvky jako obložky, parapety a strop v koupelně jsou ošetřeny přírodním pigmentovým olejem, který je chrání před vlhkostí. Obnova by měla být třeba až po deseti letech.

Teplo uschované v kamnech
Topíme kamny na dřevo, jež mají řádnou váhu - 600 kg. To, aby akumulovala a nepustila hned všechno teplo do interiéru. Obsahují masivní betonové prstence a šamotové jádro. Díky tomu dům nepřehřejí a drží teplo až do poloviny druhého dne.
Praktickým doplňkem je elektrické podlahové topení pod dlažbou, které využíváme většinou jen pro temperování domu v době naší nepřítomnosti.

Celkový pocit z bydlení je veskrze pozitivní a to především ve výborném vnitřním klimatu domu, které je díky difuzně otevřenému systému skladby stěn NOVATOP velice příjemné. Rovněž kvalitní zateplení domu minerální vlnou se osvědčilo, kdy v zimě je potřeba k vytápění domu minimum energie a v letních horkých dnech se dům nepřehřívá.
Těšíme se na další drobné dodělávky, terasu a tvorbu zahrady, což je radost, když už si můžeme na plno užívat novou střechu nad hlavou.

Více se dočtete v článku uveřejněném v časopise Dřevo&Stavby.

 Jazyk: CZ | EN | DE | IT | FR | ESP